Blog

Home / Archive by category "Blog"
"אנו מעצבים את הבניינים שלנו, לאחר מכן הם מעצבים אותנו": 7 כללים לעיצוב מרחב למידה חדשנית

"אנו מעצבים את הבניינים שלנו, לאחר מכן הם מעצבים אותנו": 7 כללים לעיצוב מרחב למידה חדשנית

בזמן מלחמת העולם השניה בין כל שאר המבנים שהופצצו הופצץ גם בית הנבחרים בלונדון. לאחר המלחמה, בעת שיקום העיר, התעקש ראש הממשלה דאז צ'רצ'יל לשמר את המבנה המלבני השנוי במחלוקת של הבניין ולא לעבור לעיצוב חדש של חצי עגול או פרסה שהיה מועדף על ידי כמה מהמחוקקים. הוא עמד על כך שהמבנה הישן היה אחראי על המערכת הדו-מפלגתית שהיא נשמת אפה של הדמוקרטיה של הפרלמנט הבריטי. יש עוד כמה נקודות מעניינות בנוגע לבניין הפרלמנט הבריטי:
חברי הפרלמנט יכולים להעביר את נאמנותם מן הממשלה לאופוזיציה, או להיפך, רק על ידי חציית הרצפה לעיני כל. כמו כן, במהלך הדיונים, חברים מהמפלגות המנוגדות אינם אמורים לעבור מעל הקווים האדומים על השטיח, שהם במרחק 2 חרבות זה מזה.

churchill

בפוסט הקודם כתבתי על הפדגוגיה של עיצוב מחדש של החללים הקיימים במוסדות החינוך שלנו במטרה להפוך את הדרך שבה התלמידים מתקשרים ולומדים לרלוונטית ויעילה.

בתאריך 13.12 הצגתי בכנס במכון מופ"ת את עקרונות העיצוב שיש לקחת בחשבון כשמקימים מרחב למידה חדש. הכנס התקיים במסגרת "Avanti" – קהילת היזמות והחדשנות של מכון מופ"ת, ואני מזמינה אתכם בחום להצטרף לקהילה שלנו בפייסבוק

Continue Reading

לגלות חדשנות ליד הבית

לגלות חדשנות ליד הבית

חזרתי זה עתה מליווי של סיור שאורגן על ידי המו"פ לחדשנות וטכנולוגיה בחינוך במכון מופת ושרה פרזון, מנהלת התקשוב של מכללת אפרתה עבור הסגל הבכיר של מכללת אפרתה ירושלים.

אני יושבת ובוהה במסך ומנסה למצוא את המילים לתאר את החוויה המעצימה שעברנו ואני נזכרת בהרצאה של סר' קן רובינסון ששמעתי לפני שנה. הוא דיבר על מה שבית הספר מקדם לעומת מה שילדינו זקוקים לו: קונפורמיות לעומת גיוון, צייתנות  לעומת יצירתיות, ליניאריות (הישגים) לעומת אורגניות (אקלים). והיום זכיתי לראות שזה לא כך. פגשנו בתי ספר שמשקיעים בפרט, בגיוון, באקלים, במערכות יחסים, בסובלנות, בטיפוח, פיתוח הערך העצמי וערכים חברתיים.

פגשנו בתי ספר שהמטרות שלהם כמעט זהות אבל הגישות החינוכיות ודרכי הפעולה שונות וייחודיות מאד זו מזו, וזה חלק מהיופי.

התחנה הראשונה היתה בית הספר עוזי חיטמן. התקבלנו על ידי מנהלת בית הספר רונית חנצ'ס עם חיוך וכיבוד ובלב רחב.

בית הספר הינו בית ספר צומח שזוהי שנה 4 לקיומו. בית הספר שוכן במבנה שהיה פעם הקונסברטוריון של העיר. אך עם זאת נראית השקעה בכל פינה. ממש בית חם ועוטף. אכן בית ספר שאוהב ילדים. פינות משחקי למידה, כורסאות, פינות ישיבה, קירות משחק, פינות יצירה ופינות גידול צמחים. מדהים!

Continue Reading

אז מה בין Moodle ל-Edx?

אז מה בין Moodle ל-Edx?

בפוסט הזה ברצוני להתייחס לשאלה ששואלים אותי הרבה. והיא מתייחסת לפלטפורמה הלאומית מזה עשור- Moodle, והפלטפורמה החדשה שאומצה על ידי "ישראל דיגיטלית" כפלטפורמה הלאומית הבאה של ישראל – Edx.

edxmoodle

מה בעצם ההבדל בין Moodle  ל-Edx?

התשובה היא שמצד אחד כלום ומצד שני עולם שלם.

נתחיל מהדומה:

  1. שתיהן מערכות LMS: מערכות לניהול תהליכי למידה מקוונים. מערכת לניהול למידה מאפשרת רישום של לומדים, מעקב אחר קורסים ומעקב אחר תוצאות למידה של לומדים.
  2. שתיהן מבוססות קוד פתוח: המושג קוד פתוח משמש בעולם התוכנה לציון תוכנה שקוד המקור שלה פתוח ונגיש לכל מי שחפץ בו והוא חופשי לשימוש, לצפייה, לעריכת שינויים ולהפצה מחודשת לכל אחד ואחת. שיטת פיתוח כזו מאפשרת בעצם לכל מי שחפץ בכך לקחת חלק בפיתוח התוכנה ולתרום לשיפורה. (ויקיפדיה)

השוני המהותי בין שתי המערכות הוא במהויות – וכדי להבין את מהויות הפלטפורמות כדאי לחלק את ההסבר ל-3

moocs1

שתי המערכות פרצו לעולם עם אג'נדה, עם חזון חינוכי. החזון הכתיב את היישום של פיתוח הכלי שכאמור מכוון לפרקטיקה – מה באמת עושים עם הכלי? האם החזון והיישום אכן התממשו לפרקטיקה שהגשימה את מטרתה? גם על זה אנסה לתת חוות דעת.

Continue Reading

Mooc במכון מופת

Mooc במכון מופת

רקע
MOOC – massive open online course הוא השם הגנרי לקורסים מקוונים, על פי רב מבוססי וידיאו המשרתים מטרות אקדמיות, הכשרה מקצועית או עניין אישי של הלומד ומאפשרים לו למידה עצמית מכל מקום ובזמנים גמישים. בשנים האחרונות אנו עדים לגידול משמעותי במספר הקורסים מסוג זה, על רקע הקמת פלטפורמות ייחודיות לנושא כגון coursera, edX, Udacity ועוד. לרב, הקורסים ניתנים בחינם (מכאן ה- open בשמם), אך עבור האקרדיטציה הרשמית או התעודה נגבה תשלום הנע בד"כ בין עשרות למאות בודדות של דולרים.
פעילות מכון מופ"ת בהפקת MOOC
במהלך החודשים האחרונים מפותח בערוץ המ"פ לטכנולוגיה ולחדשנות במכון מופ"ת MOOC בהובלת ד"ר ניר מיכאלי, בעבר יו"ר המזכירות הפדגוגית וכיום רקטור מכללת אורנים, בנושא "חושבים מחדש על הוראה: מודלים פדגוגיים נבחרים". הקורס מיועד לסטודנטים להכשרת מורים ולמורים קיימים במסגרת תהליך הפיתוח המקצועי. הקורס פותח בקונצפט ייחודי: כל מודל פדגוגי הנסקר בקורס מלווה בשיחות שמנהל ד"ר מיכאלי עם מומחים למודל, וכן בראיונות עם מורים המדברים על יישום המודל בכיתה. בין המודלים הנסקרים בקורס: PBL, חינוך לחשיבה, פדגוגיה משחקית, פדגוגיה ביקורתית וחינוך פוליטי ומודל ההוראה הפרונטאלית. בתחילתו ובסופו של כל פרק, ניתן הסבר תיאורטי של ד"ר ניר מיכאלי על המודל המוצג שמאפשר ללומד את ההיכרות הטובה ביותר עם המודל, הן ברמה התיאורטית והן ברמה המעשית.
הלומדים בקורס יוכלו להיחשף וללמוד את המודלים השונים מהמומחים לנושא, ולקבל את המבט המעמיק ביותר על כל מודל ומודל. פורמט השיחה מאפשר גם להתעכב על סוגיות פחות ברורות בכל מודל, לנסות להבין גם מה החסרונות והסיכונים שלו, וכיצד ניתן להתגבר עליהם. בנוסף, המורים המדברים על המודלים השונים מאפשרים הצצה לכיצד נראה יישום המודל בשטח, ומאפשרים הבנה עמוקה יותר מהבנה תיאורטית גרידא. הקורס מספק אם כן תמונת על, ומאפשר היכרות ברמה גבוהה עם מודלים פדגוגיים שונים.
תועלות נוספות של MOOC
מעבר לתועלת הפדגוגית של הקורס, הרי שקיימים יתרונות רבים נוספים: ברמת הלומד, הוא מאפשר נגישות גבוהה לתכנים ברמה גבוהה ביותר כגון המרצה או החוקר המוביל בתחום וסרטי וידיאו ברמת הפקה גבוהה שמעשירים מאד את חווית הלמידה, שני דברים שרב הלומדים אינם נחשפים אליהם במהלך לימודיהם. שנית, הוא מאפשר כאמור גמישות ונוחות רבה יותר ללומד שיכול ללמוד את הקורס היכן שהוא רוצה, קורסים רבים ניתן לראות בטלפון הנייד כך שהנגישות היא מוחלטת, וכן הזמנים גמישים יותר מאחר שהלומד יכול לצפות בתכני הקורס בשעה הנוחה לו.
ל-MOOC תועלות נוספות כמובן. ברמת המרצה של הקורס השילוב שבין מספר הלומדים הרב המבצעים כל קורס כזה (מכאן ה-massive בשם) לבין היכולת הטכנולוגית מאפשר מעקב וניתוח של פעילות הלומדים, ומתן תובנות פרקטיות לשיפור הקורס והלמידה. למשל, אם המרצה רואה שמספר רב של לומדים התעכבו על קטע מסוים, הוא יכול לבחון האם זה קטע לא ברור שעליו להרחיב עליו או להסבירו באופן שונה, או לחלופין אולי זהו קטע אטרקטיבי ומעניין שכדאי לשלב דומים לו במסגרת הקורס. המרצה יכול לקבל משוב מדויק ומפורט בהרבה מכל משוב סטנדרטי אחר שהוא מקבל במהלך קורס שגרתי. תועלת נוספות, ברמה המערכתית, נובעת מהעושר ומגוון רב של חומרי לימוד איכותיים היכולים לשמש גם את המורים, המרצים והלומדים במערכת הרגילה בשימוש נח וללא עלות.
פעילות קהילת open edX במכון מופ"ת
מתוך השאיפה לקדם את הנושא במערכת הכשרת המורים, ולעשות זאת באופן מושכל ונכון, החליט מכון מופ"ת בנוסף להפקת קורסיMOOC גם על הקמה וניהול של קהילה בנושא פלטפורמת open edX, הפלטפורמה שנבחרה ע"י מטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי כפלטפורמה הלאומית להכשרות. הקהילה פתוחה לציבור הרחב ונערכו בה שני אירועים ייעודיים בשנה שעברה שעסקו בנושאים רלוונטיים כגון: תכנון MOOC, הפקת MOOC, עמידה מול מצלמה למרצים המצלמים MOOC, הדרכה טכנית על פלטפורמת open edX ועוד. בנוסף לכל אלו, אנו גם מציעים ליווי להפקת קורס MOOC וכן הדרכות והשתלמויות לגופים המעוניינים בכך.

לסיכום, קורסי ה-MOOC מציעים מגוון רחב של תכנים איכותיים ללומדים, ובנגישות גבוהה יותר מבעבר. יחד עם זאת, על מנת לנצל את יתרונם באופן מירבי, חשוב לתת את הדגש להיבטים הפדגוגיים השונים, ולאתגרים במעבר מפלטפורמה אנלוגית של שיעור פרונטאלי או ספר לקורס דיגיטלי מבוסס וידיאו. זהו תהליך למידה ארוך, אך אם הוא יקדם את החזון של עושר ומגוון רחב של תכנים איכותיים בנושאים שונים, הרי שהוא כדאי.